مذهبی

 

دعای ماه رجب

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ
به نام خداى بخشاينده مهربان

يا مَنْ اَرْجُوهُ لِكُلِّ خَيْرٍ وَ آمَنُ سَخَطَهُ  اى كه براى هر خيرى به او اميد دارم و از خشمش

عِنْدَ كُلِّ شَرٍّ يا مَنْ يُعْطِى الْكَثيرَ بِالْقَليلِ يا مَنْ يُعْطى مَنْ سَئَلَهُ

در هر شرى ايمنى جويم اى كه مى دهد (عطاى ) بسيار در برابر(طاعت ) اندك. اى كه عطا كنى به هركه از تو خواهد.

يا مَنْ يُعْطى مَنْ لَمْ يَسْئَلْهُ وَمَنْ لَمْ يَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَرَحْمَةً اَعْطِنى
اى كه عطا كنى به كسى كه از تو نخواهد و نه تو را بشناسد از روى نعمت بخشى و مهرورزى عطا كن به من

بِمَسْئَلَتى اِيّاكَ جَميعَ خَيْرِ الدُّنْيا وَجَميعَ خَيْرِ الاْخِرَةِ وَاصْرِفْ عَنّى
به خاطر درخواستى كه از تو كردم همه خوبى دنيا و همه خوبى و خير آخرت را و بگردان از من

بِمَسْئَلَتى اِيّاكَ جَميعَ شَرِّ الدُّنْيا وَشَرِّ الاْخِرَةِ فَاِنَّهُ غَيْرُ مَنْقُوصٍ ما اَعْطَيْتَ
به خاطر همان درخواستى كه از تو كردم همه شر دنيا و شر آخرت را زيرا آنچه تو دهى چيزى كم ندارد (يا كم نيايد)

وَ زِِدْنى مِنْ فَضْلِكَ يا كَريمُ  و بيفزا بر من از فضلت اى بزرگوار

يا ذَاالْجَلالِ وَالاِْكْرامِ يا ذَاالنَّعْماَّءِ  اى صاحب جلالت و بزرگوارى اى صاحب نعمت

وَالْجُودِ يا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ حَرِّمْ شَيْبَتى عَلَى النّار.ِ

و جود اى صاحب بخشش و عطا، حرام كن محاسنم را بر آتش دوزخ.

 

 

*************************************************************************** 

 

 

 

(اعوذبالله من الشیطان الرجیم)( بسم الله الرحمن الرحیم)

 

 

اللهم عرفنی حجتک فانک لم تعرفنی حجتک ظللت عن دینی

((خدایا حجت خود را بر من بشناسان ،اگر حجت خود را بر من نشناسانی ،از دینم گمراه خواهم شد.))

 

او خواهد آمد ،جهان پر زظلم وستم را با واژه واژه های عدالت پر خواهد نمود ،او محور هستی ،محبوب دلهای شیعیان ، امید ناامیدان و جملگی یگانه منجی عالم بشریت است .

او می آید ،اوکسی است که پیامبران و امامان آمدنش را نوید داده و به فا ل نیک گرفته اند وآمدنش را برابر با برقراری حکومت ناب محمدی (ص) نامیده اند .

یا ایها الناس ، آگاه باشید او می آید او با نشا نه های پیامبران  همچون عصای موسی(ع) ،انگشتر سلیمان (ع) وزره و شمشیر و پرچم پیامبراسلام (ص) می آید و برای تحقق اهداف پیامبران و امامان خدا و برقراری عدالت جهانی قیام خواهد نمود .

آمدنش را آسمانها نوید داده اند ، زمین و زمان مسرور شدند ،مظلومان و مستضعفان عالم امیدوارتر ،میلادش مبارکباد.

او مهدیست

آخرین امام شیعیان و دوازدهمین جانشین رسول خدا(ص)در سپیده دم نیمه شعبان سال 255(ه.ق)در سامرا یکی از شهرهای عراق  دیده به جهان گشود.

پدر گرامی او ،امام حسن عسگری ومادر بزرگوارش بانویی شایسته بنام ((نرجس)) بود که درباره ملیت او روایات فراوان  است مطابق روایتی آن حضرت دختر ((یشوع ))پسر امپراتور روم بوده و مادرش از نسل ((شمعون))وصی حضرت عیسی(ع)است.

نام،کنیه والقاب

نام و کنیه امام زمان (عج) همان نام وکنیه پیامبر اسلام (ص)است ولقبهای آن حضرت عبارتند از :مهدی ،قائم ،منتظر ، حجّت ، خلف ،صالح ، منصور ، صاحب الامر ، ولی عصر ،که معروفترین آنها مهدی می باشد.

شمایل

در روایات پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت پیامبر (ص)شما یل و اوصاف حضرت مهد ی(عج)چنین بیان گردیده است :آن بزر گوار چهره اش جوان و گندمگون ،پیشانی اش بلند وتابنده ، ابروانش هلالی و کشیده ، چشمانش سیاه و درشت ، بینی اش کشیده و  زیبا و دندانهایش براق و گشاده است و برگونه راست آن امام خالی مشکین ودر میان شا نه اش اثری همچون اثر نبوت دیده میشود و اندام مبارکش متناسب و دلرباست.

دوران زندگی اما مهدی (عج)

شامل سه دوره است :1- دوره پنج ساله اختفاء  2- دوره هفتاد ساله  غیبت صغرا 3- دوره طولانی غیبت کبرا،دوره غیبت کبری تا هر زمان که خداوند اراده کند ،ادامه خواهد یافت وهیچ کس  زمان ظهور آن موعود  را نمی داند  واز امام زمان (عج)روایت شده است :آنها که برای ظهور زمانی را تعیین کنند ،دروغگو هستند .

1 – دوره اختفا ء :زندگی پنهانی آن حضرت از آغاز ولادت تا زمان شهادت امام حسن عسگری (ع)است

2 – دوره غیبت صغرا :با شهادت اما حسن عسگری در سال 260 (ه.ق) دوران امامت امام  دوازدهم آغاز شد  و تا سال 329 (ه.ق)نزدیک به 70 سال ادامه یافت (مهم ترین ویژگی این دوره آن بود که  از طریق نائبان خاص  خود که همگی از علماء و بزرگان شیعه بودند و توسط امام  عسگری (ع)و امام مهدی (عج)انتخاب گردیده بودند با مردم در ارتباط بودندو مردم بوسیله آنها پیامهای آن حضرت را دریافت  و پاسخ سوالات خود را میگرفتند که نائبان خاص آن حضرت عبارتند از :  1- عثمان بن سعید عمری 2- محمد بن عثمان عمری 3 – حسین بن روح نوبختی  4- علی بن محمد سمری ..... بنابراین با وفات آخرین نائب امام در سال 329 (ه.ق) دوره غیبت طولانی که به ((غیبت کبرا )) معروف است ،آغاز گردید  و این دوران همچنین ادامه دارد  تا روزی که به خواست خداوند  ابرهای غیبت  کنار رود  و جهان از پرتو مستقیم خورشید فروزان ولایت بهره مند گردد.

انتظار سبز

  براین دنیای ظلمانی سرانجام شهی چون ماه تابان خواهد آمد.

پیامبر اکرم (ص)فرمود: بهترین اعمال امت من ،انتظار فرج است .

وقتی ابرهای تیره ، چهره خورشید را پوشانده  و دشت و دمن از دست بوسی آفتاب محروم گردیده و سبزه و گل از دوری مهر عالم تاب پژمرده است .چاره چیست؟زمانی که عصاره آفرینش و  خلاصه خوبیها  و آیینه زیباییها رخ در نقاب غیبت کشیده  و جهانیان از فیض حضور او بی نصیب مانده اند چه میتوان کرد .؟

گلهای باغ چشم به راهند تاسایه باغبان مهربان را برسر خود ببینند واز دستان پر مهر او آب حیات بنوشند و دلهای مشتاقان ،بی تاب اویند  تا عنایت  شور آفرین اورا لمس کنند و اینجاست که  ((انتظار))  شکل می گیرد.

آری همه منتظرند تا او بیاید  و سبزی و نشاط را به ارمغان آورد . به راستی انتظار چه زیبا و شیرین است اگر زیبایی آن در نظر آید و شیرینی آن در کام دل ، چشیده شود .

امام سجاد(ع)در مورد پادا ش منتظران فرمود : ((کسی که در زمان غیبت قائم ما بر ولایت ما  استوارباشد خداوند پاداش هزار شهید از شهدای جنگ بدر و احد رابه او خواهد داد ))).

علایم ظهور

امام صاق (ع)در روایتی فرمود (( قیام قائم ما پنج نشانه د ارد :1- خروج سفیانی 2 – خَسف بَیدا3 – خروج یمانی 4- صیحه آسمانی 5 – قتل نفس زکیه .

اما صادق (ع)درباره قتل نفس زکیه چنین فرمود:بین قیام قائم آل محمد (ص)و کشته شدن نفس زکیه تنها  15 شب فاصله است.))

ظهور

وقتی  ظلم و تباهی چهره عالم را  سیاه و ظلمانی کرده است و آنگاه که ستمگران گستره زمین را جولانگه بدی ها و نامردی ها ساخته اند و مظلومان جهان دست یاری خواهی را به آسمان گشوده اند،ناگهان ندایی از آسمان ، سیاهی شب را می درد  ودر ماه  خدا رمضان ،ظهور موعمد زر گ را بشارت می دهد قلبها به تپش می افتد  و چشم ها خیره میگردد ....شب پرستان مظطرب و هراسان از طاوع صبح ایمان ،در پی راه چاره ای هستند و منتظران مهدی (عج)از هر کسی سراغ کوی یار می گیرند و برای دیدار او و حضور در زمره یاران او دست از پا نمی شناسند.

پس از شهادت نفس زکیه ، به فاصله کمی ،امام مهدی (عج)در سیمای مردی جوان در مسجدالرام ظهور میکند در حالی که پیراهن  مبارک پیامبر(ص)  را برتن دارد و پرچم اسلام را بر دست گرفته است ،او به دیوار کعبه تکیه می زند  ودر بین رکن و مقام سرود ظهور را زمزمه میکند و پس از حمد و ثنای الهی و درود بر پیامبران و خاندان او می فرماید : ((ای مردم ما ازخدای توانا یاری می طلبیم و نیز هرکس از جهانیان را که به ندای ما پاسخ دهد به یاری می خوانیم )).

آنگاه خود و خاندانش را معرفی می کند .

پس از پایان یافتن سخنان امام اسمانیان بر زمینیان سبقت می گیرند و گروه گروه فرود می آیند و با امام خوبان بیعت می کنند در حالی که  پیشاپیش آنها فرشته وحی ،جبرئیل  با امام دست همراهی می دهد . آنگاه 313  ستاره زمینی که از نقاط مختلف عالم برسرزمین وحی آمده اندبرگرد خورشید تابناک امامت حلقه زده و پیمان وفاداری می بندند و این جریان سبز جاری است تا آنکه  ده هزار   سرباز جان بر کف دراردوگاه امام حضور می یابن و با آن فرزند پیامبر(ص)بیعت میکنند.

امام با خیل یاوران ،پرچم قیام را برافراشته وبهسرعت بر مکه و اطراف آن مسلط می شودو پس از آن عازم عراق گشته و شهر کوفه را بعنوان مرکز حکومت جهانی برمی گزیند.

گفتنی است یکی از نقاط جهان که بوسیله سپاه امام فتح می شود بیت المقدس است و پس از آن واقعه بسیار مبارکی اتفاق می افتد و جبهه حضرت  راتقویت  می کند و آن فرود آمدن حضرت عیسی (ع) از آسمان است که به زمین می آید و پشت سر امام مهدی(عج)به نماز می ایستد و بدینوسیله برتری پیشوای  دوازدهم شیعیان بر خود را و پیروی خود را از امام مهدی (عج)را به همگان اعلام میکند.

آن سجاده نشین آستان حضرت دوست دستهای خواهش خود راگشوده و برای من و تو چنین خواسته است :((یا نُورَ النُُّورِ یا مُدَبِّرَالاُمُورِ یا باعِثَ مَن فِی القُبُورِ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد  وَ اجعَل لی و لِشیعَتی مِنَ الضّیقِ  فَرَجاَََ وَ منَ الهَمِّ مَخرجا  وَ اَوسِع لَنَا المَنهَجَ وَ اطلق لَنا مِن عِندِکَ ما یَفرِّجُ وَ افعَل بِنا ما اَنتَ اَهلُهُ یا کَریم ))""ای روشنایی نور ،ای تدبیر کننده کارها ، ای زنده کننده مردگان ، برمحمد و خاندان او درود فرست و برای من و شیعیانم  در تنگناها گشایشی قرار ده و از غم و اندوه راه چاره ای باز کن و راه (هدایت )رابر ما وسعت بخش و راهی که در آن گشایش ماست به روی ما بگشا و «چنان که تو شایسته هستی با ما رفتار کن ،ای کریم""

 و آنان که لیاقت و شایستگی داشته لذت همنشینی و همنوایی آن یار بی همتا را چشیده اند .

 

 

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید